از آرشیو آذر ماه 1393 | بلاگ

از آرشیو آذر ماه 1393

تعرفه تبلیغات در سایت

آخرین مطالب

امکانات وب

استفاده از ضرب المثل در گفتگوهای روزمره نه تنها هیچ اشکالی نداره,بلکه نشان دهنده پویائی و شیرینی زیان پارسی هست,منتها چیزی که باید دقت بکنیم اینه که بجا و درست از ضرب المثل استفاده کنیم,تا یکوقت اسباب خنده و شادی دیگران به جهت تمسخرمون را فراهم نکنیم!!

وزیر کشور احمدی نژاد,مرحوم کردان در جلسه استیضاحش که به مناسبت مدرک دکترای تقلبیش برپا شده بود,وقتی عرصه را بر خودش تنگ دید و فهمید که نمایندگان کوتاه بیا نیستند و میخواهند بخاطر مدرک دکترای تقلبی از هاروارد;استیضاحش کنند,این ضرب المثل را بکار برد:"بخاطر یک دستمال,قیطریه را به آتش نمیکشند"حالا یا شان نزول این ضرب المثل را نمیدونست و یا حول شده بود ولی بهرحال اشتباه کرد,و اسباب خنده و شادی نمایندگان و بقیه را فراهم کرد,چون ضرب المثل درست این میشه که:بخاطر یک دستمال,قیصریه را به آتش نمیکشند"

داستان این ضرب المثل هم به این برمیگرده که:در گذشته های دور,جوانی یک دستمال گرانبهای ابریشمی از مغازه صاحب کارش کِش میره تا بده به معشوقه اش,و برای اینکه بخاطر این دست درازی مواخذه نشه,کل اون بازار و صنف ابریشم فروش ها را که بنام قیصریه مشهور بود را به خاکستر تبدیل کرد,از اون وقت هست که ضرب المثل:"بخاطر یک دستمال,قیصریه را به آتش نمیکشند"باب شد.

مورد بعدی که خیلی اشتباه بکار میره ضرب المثل:"پیش غازی و معلق بازی"هستش;تا حالا ندیدم کسی بجا و درست از این ضرب المثل استفاده بکنه و تقریبا بیشتر(حالا نگیم همه)افراد,بجای غازی,از قاضی استفاده میکنند!!شان نزول این ضرب المثل هم اینطور هست که:به شخصی که بندبازی میکنه و روی بند,طناب,نخ;راه میره در زمان قدیم,غازی گفته میشد,بقیه اش هم دیگه قاعدتا باید خودتون حدس بزنید چی میشه,اشتباه گرفتن غازی به معنی بندباز,با قاضی به معنی داور.

حالا بپردازیم به مبحث شیرین احمدی نژاد و ضرب المثل هاش......

احمدی نژاد با بکار بردن بیشترین ضرب المثل در سخنرانی ها رکوردی برای خودش ثبت کرده,با اینکه استفاده از ضرب المثل اشکال نداره,ولی ایشون دقت نمیکنه که تمام سخنرانی هاش توسط خبرگزاریهای بین المللی و سرویس های امنیتی و وزارت خارجه کشورهای دیگه و.... به دقت بررسی میشه و اونوقته که وقتی ایشون ضرب المثل بکار میبره,طرف های خارجی هنگ میکنند!!!مثل این حرفش که گفت:"غرب دست از بچه بازی بردارد و با دم شیر بازی نکند"و حالا نگاهی میکنیم به ترجمه خبرگزاریهای خارجی از این جمله احمدی نژاد:

*نشریه لوماتین:احمدی نژاد گفت غرب دست از لجاجت و تجاوز به کودکان بردارد و با شیرها بازی نکند!!

*آسوشیتدپرس:احمدی نژاد ضمن محکوم کردن غرب به کودک آزاری و تجاوز به کودکان عنوان کرد غرب با دم شیرها بازی نکند!!

*نشریه لاکرودینای ایتالیا:احمدی نژاد به غربی ها هشدار داد که با لجاجت و تجاوز به کودکان نباید شیرها را بکشد!!

جناب لاریجانی(علی اَشون!!)هم دست کمی از احمدی نژاد نداره,چون یکبار گفت:با نشان دادن لولو ی شورای امنیت,مردم ایران رو به قبله نمیشوند!!

حالا بخونید ترجمه سرویس های خبری بین المللی....

*رویترز:لاریجانی گفت اگر شورای امنیت مثل موجوداتی که بچه ها را میترساند ظاهر شود,مردم ایران به سوی قبله مسلمانان جهان دراز نمیکشند!!

خبرگزاری شین هوآ ژاپن:علی لاریجانی گفت اگر شورای امنیت چیز ترسناکی هم به ایرانی ها نشان دهد بازهم ایرانی ها به سوی عربستان صعودی دراز نمیکشند!!

یکبار هم احمدی نژاد خطاب به غرب گفت:اون ممه رو لولو برد!!

نشریه ال کلاسیکوی اسپانیا:ایران,ضمن اینکه امریکا را به حمله جنسیتی علیه زنان ایرانی متهم کرد,عنوان کرد اینها متعلق به موجوداتی تخیلی بنام Loo Loo هست!!

 ب.ن:

اون ممه رو لولو برد,هیچ شان نزولی نداره و اگر کل فرهنگ لغت هارا بگردیم,چیزی پیدا نمیکنیم,و فقط و فقط درباره بچه هائی بکار برده میشه که هنوز هم ممه میخوان و برای دَک کردن بچه ها میگن:اون ممه رو لولو برد!!

...
نویسنده : بازدید : 0 تاريخ : شنبه 1 ارديبهشت 1397 ساعت: 7:57