از جرالد فورد تا ترامپ;از شاه تا روحانی...

ساخت وبلاگ
چکیده : تا زمان انتخابات ریاست جمهوری سال 1977 امریکا,هیچگاه ایران بعنوان بازیگری تعیین کننده در انتخابات ای... با عنوان : از جرالد فورد تا ترامپ;از شاه تا روحانی... بخوانید :
تا زمان انتخابات ریاست جمهوری سال 1977 امریکا,هیچگاه ایران بعنوان بازیگری تعیین کننده در انتخابات ایالات متحده نبود.در این سال و زمان انتخاب 39 مین رئیس جمهور ایالات متحده بود که "محمدرضا پهلوی",شاه ایران علنا چند میلیون دلار برای کمک به "جرالد فورد" نامزد جمهوری خواه هزینه کرد,اما رسوائی واترگیت چنان افکار عمومی امریکا رو ملتهب کرد که مانع از انتخاب مجدد "جرالد فورد" شدند و به رقیب اون "جیمی کارترِ" دموکرات رای دادند.

"جیمی کارتر" هم برای نشان دادن حسن نیت خود به شاه ایران به عنوان اولین رئیس جمهور ایالات متحده تبدیل شد که شب سال نو میلادی و جشن کریسمس را در خاک امریکا نبود!کارتر مهمان شاه ایران بود و در کاخ سعدآباد کریسمس را جشن گرفت.اما تنها چند ماه نیاز بود بگذره تا انقلاب سال 1357 شمسی ایران به ثمر بنشینه و شاه,همپیمان امریکا و ژاندارم اون در خاورمیانه از قدرت خلع بشه.

چند ماه بعد حمله به سفارت امریکا و گروگانگیری کارکنان اون,چنان "جیمی کارتر" را در مخمصه ای گذاشت که در انتخابات سال 1981 رقابت رو به "رونالد ریگان",هنرپیشه هالیوود که فقط چند سال سابقه فرمانداری داشت واگذار کرد.چند ماه بعد از اون هم گروگانها طبق مذاکرات الجزایر آزاد شدند و روابط ایران و امریکا به سردی رفت و هر سال بیشتر یخ زد!!

جنگ ایران و عراق در زمان ریاست جمهوری دموکرات ها بر کاخ سفید شروع شد و در زمان ریاست جمهوری جمهوری خواهان تمام شد.بعد از جنگ ایران بود که صدام حسین به کویت حمله کرد.و باز هم این بوش پدر که یک جمهوری خواه بود به کویت حمله کرد و جلوی پیشروی صدام رو گرفت و از آن زمان همواره ناو های غول پیکر هواپیمابر امریکا در خلیج فارس جولان میدهند!بعد از 4 سال ریاست جمهوری بوش پدر بود که جوانترین رئیس جمهور امریکا یعنی "بیل کلینتون" انتخاب شد.

اون که بعد از فروپاشی شوروی به قدرت رسیده بود و امریکا در جهان تک قطبی بسر میبرد راه قدرت اقتصادی شدن رو پیمود و دوران خوشی در ذهن امریکائی ها ثبت کرد.اما در ایران هم "سیدمحمدخاتمی" به ریاست جمهوری رسیده بود و اصلاح طلب بودن خاتمی و طرح گفتگوی تمدن های اون در سازمان ملل چنان به مزاق امریکائی ها خوش آمد که بیل کلینتون خواهان دیدار با اون در سازمان ملل بود ولی سید تعمدا حاضر به ملاقات نشد.

بعد از کلینتون دموکرات هم "جرج بوشِ" پسر بود که رئیس جمهور امریکا شد و باز هم یک جمهوری خواه به کاخ سفید راه یافت.حادثه 11 سپتامبر چنان خشم سردمداران امریکا رو برانگیخت که سریعا و کمتر از 3 ماه بعد به افغانستان حمله کردند.امریکا به کمک ایران تونست طالبان رو به ورطه نابودی بکشونه.همین همکاری اندک هم کافی بود برای طرح برقراری روابط بین ایران و امریکا در ذهن سیاستمداران.اما این "جرج بوش" بود که با مطرح کردن ایران به عنوان محور شرارت در کنار عراق و کره شمالی,خشم پاستور نشینان تهران رو برانگیخت.

فقط چند سال نیاز بود که امریکا به عراق حمله کنه و بزرگترین دشمن ایران رو به نابودی بکشه!حالا هم طالبان و هم صدام که خطرات جانبی ایران بودند از بین رفته بودند ولی همچنان امریکا بعنوان دشمن درجه یک بین سردمداران ایران مدام گوشزد میشد.

برنامه هسته ای ایران توسط منافقین لو رفت و سازمان ملل دنبال کشف واقعیت,کم کم سازمان انرژی اتمی هم حساس شد و گفتگوهای ایران و تروئیکای اروپا به معاهده سعد آباد ختم شد.یعنی زمانی که حسن روحانی دبیر شورای عالی امنیت ملی بود اما حضور نداشتن امریکا اون معاهده رو به شکست کشوند و ایران علنا اعلام کرد از اجرای پروتکل الحاقی دست میکشه و به پیشبرد برنامه هسته ای خودش ادامه میده.

در ینگه دنیا هم اولین رئیس جمهور رنگین پوست ایالات متحده یعنی "باراک اوباما" ی دموکرات به قدرت رسید.در زمان اون بود که سنگین ترین تحریم های سازمان ملل و شورای امنیت علیه ایران وضع شد.فشار تحریم ها چنان سنگینی میکرد که تهران رو وادار به گفتگو برای حل پرونده هسته ای کرد.ولی نه احمدی نژادِ رادیکال مرد این میدان بود و نه سوابق تندروی های اون اجازه میداد تهران دم از سازش بزنه!!

سرانجام "حسن روحانی" به قدرت رسید و کلید حل پرونده هسته ای ایران رو در قفل تحریم ها چرخاند و برای اولین بار بعد از انقلاب ایران و امریکا به توافقی مشترک در زمان ریاست جمهوری دموکرات ها دست پیدا کردند.توافقی که با هوشیاری ایران تبدیل به قطعنامه شورای امنیت شده که حتی با تغییر دولت ها هم قابلیت لغو را نداشته باشه.اما در این سوی دنیا و در امریکا,حالا نامزد رادیکال و تندرو جمهوری خواهان یعنی "ترامپ" انتخاب شده,شخصی که بنا به گفته پسرش اریک ترامپ,توافق هسته ای ایران و 5+1 تنها دلیل و انگیزه برای کاندیدا شدن پدرش بود!!

ترامپ علاوه بر تهدید به پاره کردن برجام حتی قایق های سپاه رو هم تهدید به نابودی کرده!قایق هائی که برای تحت فشار گذاشتن دولت حسن روحانی از سوی امریکا هرچند وقت یکبار به ماجراجوئی در اطراف ناو های امریکائی میپردازند!!

"دونالد ترامپ",شخصی که حتی یک منصب سیاسی تا بحال نداشته قراره تا چند هفته دیگه سکاندار کاخ سفید بشه.باید دید تاریخ روابط بین ایران و امریکا حالا و در زمان ریاست جمهوری یک جمهوری خواه به کجا میرسه.شخصی که با خصوصیت تاجر مابانه اش میتونه هم به عنوان برگ برنده تهران برای حل اختلافات استفاده بشه و هم میشه با کمی عدم درایت و دوربینی و خردمندی از سوی پاستور نشینان تهران,شعله های یک جنگ دیگه در خاورمیانه روشن بشه!!

 

#گیلاس_آبی   #دونالد_ترامپ     #تاریخ

...
نویسنده : بازدید : 10 تاريخ : جمعه 21 آبان 1395 ساعت: 22:35