دوباره امید,دوباره لبخند,دوباره ایران | بلاگ

دوباره امید,دوباره لبخند,دوباره ایران

تعرفه تبلیغات در سایت

آخرین مطالب

امکانات وب

از یک هفته قبل هر روز دغدغه ذهنیم شده بود انتخابات,تا اونجا که در توان داشتم نوشتم,صحبت کردم,بحث کردم,چه توی دفتر,چه توی تاکسی,چه دیروز در شعبه اخذ رای که من نماینده ناظر از طرف ستاد دکتر روحانی بودم.

5 شنبه عصر در هتل ونوس مراسم بود.رفتیم کارت های ورود به شعبه اخذ رای را بگیریم.ببینید این دولت چقدر مظلوم بود که حتی فرماندار قم هم کارشکنی میکرد و به قول معروف,راه نمی اومد!!نمیگیم چوب لای چرخ کارهای ستاد قم میگذاشت,ولی بعنوان نماینده دولت در استان کاری درخور احترام و شایسته نکرد!!عدم صدور و تحویل کارت ها در موعد زمانی مقرر یک نمونه کوچک بود!!

4 شنبه دکتر جهانگیری قم بود.توی سالن ورزشگاه حیدریان سخنرانی داشت.جمعیت از صدوقی تا صفائیه در حال شعار دادن و حمایت بودند!!هم طرفداران روحانی و هم رئیسی!خبر دیدار رئیسی با تتلو مثل بمب منفجر شده بود و باعث شد شعارهائی سر داده بشه که برای خجالتِ روحانیت,اون هم واسه یک عمر,کفایت میکرد!! رئیسی-تتلو,با هم بگید بغ بغو !!

5 شنبه در سطح شهر خبر خاصی نبود.توی شهر که قدم میزدم مشخص بود که خیلی ها به امید تجمع,شعار و تخلیه هیجانی و... اومده بودند بیرون ولی بنا بر هر دلیلی که بود,خبر خاصی نبود,بجز حمل نماد ها و عکس های کاندیداها توسط مردم.

صبح روز انتخابات.شعبه 383 توی خیابان امام بود.منطقه ای قدیمی,اگر نگوئیم فقرنشین,ولی قطعا سطح درآمدی منطقه پائین بود.میانگین شرکت در انتخابات گذشته در این منطقه هم حدود600-700 نفر بود.بهرحال زمان شروع رای گیری 8 بود ولی توی این شعبه چون مهر ریاست جمهوری,ژلاتین نداشت,باید تا آوردن مُهر جدید صبر میکردیم که تا بیاد و اخذ رای شروع بشه,ساعت شد 8و40 دقیقه.

بیش از 70 درصد از رای دهندگان,سالخورده,سطح درآمدی پائین و قشر کارگر بودند.از طرز صحبت,لباس,برخورد و گفتگوی بین مردم حدس زدم رئیسی باید رای بیشتری داشته باشه,تا قبل از 5 عصر نگران نشدم!چون رئیسی با شعار یارانه بیشتر و با هدف تطمیع مردم اومده بود!!و با توجه به منطقه ای که بودم,این رای قابل قبول بود,ولی وقتی فهمیدم تا ساعت 4 عصر فقط 37 درصد از واجدین شرایط در کشور رای دادند,نگران شدم.نگران از عدم حضور مردم.

اصولگرایان خوب میدونستند که برای شکست دادن روحانی با اون خصوصیات و اقدامات انجام شده در دولتش, کار سختی دارند!به همین خاطر هم به قرینه سازی نسبت به خصوصیات مثبت روحانی روی آوردند!!

نسبت به طلبه بودن حسن روحانی,اصولگرایان هم سراغ یک طلبه رفتند که علاوه بر هم لباس بودن,یک ویژگی بیشتر داشت,سید بودن(البته به ضم خود اصولگرایان!!!!)آنهم برای تحریک قشر متدین جامعه!نسبت به تحصیلات روحانی که دکترای حقوق از دانشگاه گلاسکو داشت,اصولگرایان سراغ شخصی با همین تحصیلات رفتند!البته اسم رشته تحصیلی رئیسی که حقوق بین الملل خصوصی هست به اندازه کافی چرت بودن اونو نشون میده!ضمن اینکه خیلی خیلی فرق هست بین داشتن دکترا از دانشگاه معتبر خارجی تا دکترای دانشگاه شهید مطهری تهران!!

اصولگرایان با توجه به کارنامه هشت ساله خود که سراسر بود از انفعال و بی کفایتی و بی لیاقتی,برای فرار از پاسخگوئی نسبت به این کارنامه,به ناچار باید سراغ یک فردی میرفتند که مصون از نقد باشه!یعنی فردی بدون داشتن حتی یک روز سابقه کار اجرائی!!

اصولگرایان با همین تفکر سراغ رئیسی رفتند,ولی از ماه ها قبل,قالیباف اعلام آمادگی کرده بود که حاضره به مبارزه مجدد با روحانی بپردازه ولی به شرطی که رقیب داخلی در جناح اصولگرا نداشته باشه و تنها کاندید مورد حمایت این جریان باشه!اصولگرایان هم چراغ سبز نشون داده بودند ولی حادثه پلاسکو,املاک نجومی,استخدام بی رویه و خارج از ضوابط شهرداری و وضعیت تراکم فروشی که تا آستانه تحقیق و بررسی توسط مجلس هم رفته بود و نقدهای تندی در پی داشت,اصولگرایان را به فکر گذر از قالیباف انداخت!

اینجا بود که سراغ رئیسی رفتند!ولی رئیسی رغبت چندانی برای ریاست جمهوری نداشت!او هم حرفهای درگوشیِ کاندید رهبر آینده جمهوری اسلامی را شنیده بود و در فکر نشستن بر جایگاه رهبری بود و خودش را رهبر آینده میدید.ولی اصولگرایان توانستند او را با مطلع کردن از وضعیت سلامتی رهبر که در صورت فوت,شخص دوم مملکت قدرت فراوانی داره,مجاب به شرکت در انتخابات کنند!ولی این کار برای رئیسی یک ریسک بود!

رئیسی باید با روحانی مبارزه میکرد اونهم در دولت دوم اون!بعد از اقدامات مثبت روحانی و کارهای بیشمارِ انجام شده در دولتش اعم از برجام و کارهای اقتصادی-اجتماعی,با در نظر گرفتن حمایت قاطع اصلاح طلبان و اعتدالیون و اصولگرایان معتدل از روحانی,مبارزه با روحانی یک ریسک بر سر مرگ و زندگیِ حیاتِ  سیاسی رئیسی بود!برای رئیسی با توجه به همین خصوصیات احتمال پیروزی کم بود ولی رکود چند ساله جامعه که حاصل اقداماتِ خودِ اصولگرایان بود روزنه امیدی برای رئیسی درست کرد تا به پشتوانه شعارهای اقتصادی و پوپولیستی,و اعتقاد ماکیاولی داشتن به اینکه هدف وسیله را توجیح میکند,وارد کارزار شود.ولی اگر شکست میخورد(که همینطور هم شد)حیات سیاسی اون پایان می یافت!نقد شدن و زیر سوال رفتن اقدامات,شعائر, شخصیت و زیر ذره بین رفتن گذشته و حال اون و صد البته,شکست خوردن از مردم باعث تمام شدن زندگی سیاسی اون میشد!

ولی این وسط یک مشکلی هم بود!به رغم تمام بسته بودن روزنه های نقدِ رئیسی توسط رقیب,رئیسی یک مشکل و ایراد هم داشت!اون هم بی سروزبان بودن اون بود!انفعال و در حاشیه بودن در چندین سال گذشته اون را تبدیل کرده بود به شخصی خطابه خوان که فقط منبر رفتن میداند!به هیچ وجه رئیسی یارای مقابله با روحانی را نداشت!روحانی ای که تجربه یک انتخابات و مناظرات را داشت!مناظرات سال 92 که روحانی به مدد پست های عالی گذشته خود که شامل دبیری شورای امنیت ملی میشد,باعث میشد اطلاع دقیق و بی کم و کاست از تمام شخصیت های سیاسی کشور داشته باشه!

همگان در سال 92 دیدند که روحانی چطور در 5 دقیقه تمام رقیبان علی الخصوص قالیباف را درهم پیچید و با یک برچسب گازانبر روانه کرد و با کمک اصلاح طلبان و انصراف عارف و حمایت شخصیت های طراز اول نظام از وی,به کرسی ریاست جمهوری نشست.

رئیسی نمیتوانست با روحانی مقابله کند!به همین خاطر قالیباف را وارد کردند!قالیباف با قول معاون اولی,هم میتوانست عقده و انتقام خود از روحانی را بگیرد,و هم میتوانست با درست کردن موج و شور اجتماعی,به نفع رئیسی کناره گیری کند(که همین کار هم کرد)قالیباف البته نیم نگاهی هم به آینده و صحنه مبارزه داشت و  امیدوار بود با کمک نیروهای غیبیِ الهی و داشتن کمی شانس,جای رئیسی در  صحنه انتخابات را بگیرد,ولی فقط 5 دقیقه کافی بود تا در مناظره آخر روحانی با خطاب مجدد قالیباف اورا از میدان به در کند!ولی اینبار با برچسب لوله!!

ضمن اینکه روحانی و اصلاح طلبان هم دست اصولگرایان را خوانده بودند و برای حفظ شان و مقام روحانی در مناظرات,جهانگیری را وارد کردند!اصلاح طلبان میدانستند که قالیباف برای انتقام آمده و قصدی برای مبارزه ندارد,از نحوه ثبت نام و کارنامه شهرداری و وعده های داده شده در طول دوران مبارزات کاملا مشخص بود.قالیباف برای انتقام آمده بود پس ابائی نداشت تا با کلمات و اقدامات خود روحانی را دچار چالش کند تا ریزش رای پیدا کند تا رئیسی در گوشه ای نشسته,به بالای نظرسنجی ها برود!!از طرفی روحانی بعنوان رئیس جمهور مستقر که هنوز زمان برای او بود و از طرفی با توجه به دولت جدید که میتوانست فرد منتخب ملت باشد,اگر روحانی میخواست جواب حرفها و اقدامات قالیباف را بدهد(یا به عبارتی دهن به دهنِ قالیباف شود) تنها نتیجه اش زیر سوال رفتن شخصیت خودش بود!!ضمن اینکه روحانی خود را بزرگتر از قالیباف میدانست که بخواهد جواب دروغ ها و تخریب های او را بدهد!

جهانگیری به همین خاطر وارد شد و بعد از انجام ماموریت خود و رو کردن ادعاهای بدون پشتوانه و پوپولیستی اصولگرایان,انصراف داد.حالا صحنه انتخابات درست چیده شده بود!یک دو قطبی زیبا,یک طرف روحانی با یک کارنامه چهار ساله و اقدامات مثبت انجام شده و وعده برداشتن دیگر تحریمهای کشور;یک طرف هم رئیسی بدون داشتن تجربه ولی مملو از شعار و وعده,وعده پول,وعده آینده ای سیاه همچون دستاری که بر سرش میبندد!

رئیسی آنقدر در مبارزه دست تنها شد و اطراف خود را از طرف هنرمندان خالی دید که به ناچار و به هوای فالوئرهای تتلو!!!دست به دامانش شد,ولی همین اقدام تبدیل شد به پاشنه آشیل وی!!شعارهائی که مردم ساختند گسترده بود ولی فقط یک شعار برای خجالت کشیدن تمامی علما و مراجع از مردم کافی بود: رئیسی,تتلو,با هم بگید بغ بغو!!

بهرحال صحنه انتخابات دوازدهم بسته شد.باز هم اکثریتی به رغم سختی راه,سختی مشکلات زندگی و معاش اقتصادی خانواده ها آمدند و به حق حماسه آفریدند.ولی ارزشش را داشت!چند ماه سختی,چند روزِ پرفشار و یک روز فوق العاده مشکل برای آسودگی 4 سال آینده.صف های طویل و گرماه هوا و 7/8 ساعت انتظار,براستی سخت است,ولی قطعا ارزشش را داشت.

شخصا که هفته های سخت و پر دغدغه,روزهایی دلگیر از دیدنِ تفکرات مردم ولی امیدوار به آینده,روزهای بغض در گلو خفته از ترس آینده,و دو روز بشدت سخت و پرفشار را تجربه کردم.

ولی خوشحالم.خوشحال از ریل هائی که کار گذاشتیم.ریل هائی که من و تو,در مسیر صعب العبور مشکلات کار گذاشتیم تا قطار دولت به پیش براند,پیش به سوی آینده ای روشن,امیدوار,و زیبا برای همه,همه مردم,اعم از اکثریت و اقلیت;

فارغ از تخلفات گسترده اصولگرایان که بعدا درباره اش مینویسم,الان زمانی است که باید فارغ از آنچه در گذشته دیده و شنیده ایم,دست به دست هم برای ساختن کشور بسپاریم.الان زمانی است که دکتر روحانی باید با تمام وجود در پی عملی کردن مطالبات و خواسته های اکثریت رای دهنده به وی باشند,ضمن اینکه حقوق اقلیت هم به رسمیت شناخته شود و رعایت شود.به امید روزهای زیبا برای کشور و ملت و ایران

#دوباره_امید   #دوباره_ایران   #دوباره_روحانی

...
نویسنده : بازدید : 3 تاريخ : يکشنبه 7 خرداد 1396 ساعت: 23:27